ოქლიფის სკოლა დაარსდა 2021 წელს, მაღალი ხარისხის განათლების მიწოდების ხედვით.
დაარსების დღიდან სკოლა ფოკუსირებულია შექმნას აქტიური, მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემო, რომელიც ახალისებს კრიტიკულ აზროვნებას, შემოქმედებითობასა და გლობალურ პერსპექტივას.
ოქლიფის სკოლა ამჟამად სთავაზობს საბაზო და საშუალო განათლების საფეხურებს, მიღება კი ღიაა IX-XII კლასის მოსწავლეებისთვის. 2024–2025 სასწავლო წელს სკოლამ დაიწყო ხელახალი ავტორიზაციის პროცესი საბაზო საფეხურის ჩასართავად, რაც უზრუნველყოფს მოსწავლეებისთვის უფრო უწყვეტ და ყოვლისმომცველ განათლების მიწოდებას.
სკოლა ასევე ამაყობს იმით, რომ მიიღო საერთაშორისო ბაკალავრიატის (IB) ავტორიზაცია და აქვს სადიპლომის პროგრამის (DP) განხორციელების უფლება.
ოქლიფის სკოლა გამოირჩევა ძლიერი საერთაშორისო პარტნიორობით. სკოლა სტრატეგიულად თანამშრომლობს Education Pathway Group Ltd-თან, რომელსაც ექსკლუზიური უფლება აქვს საერთაშორისო მოსამზადებელი პროგრამის (IFP) განხორციელებაზე, და ბრიტანულ უნივერსიტეტთან, რომელიც ახორციელებს Global Pathway Programme-ს. ამ პარტნიორობის ფარგლებში ოქლიფის სკოლა მოსწავლეებს სთავაზობს სპეციალიზებულ კურსებს სოციალურ მეცნიერებებში და ბიზნესის მენეჯმენტში, რაც მოსწავლეებს უზრუნველყოფს მნიშვნელოვანი აკადემიური და კარიერული შესაძლებლობებით, რომლებიც აკავშირებს მათ ადგილობრივ და გლობალურ საგანმანათლებლო სისტემებთან.
სკოლას ძირითადი მიზანი აქვს, რომ აღნიშნული საერთაშორისო პროგრამების ინტეგრირება მოახდინოს სასწავლო პროგრამაში, როგორც დამატებითი საგანმანათლებლო მომსახურება. ეს მიდგომა შესაძლებლობას აძლევს ოქლიფის მოსწავლეებს მიიღონ შესანიშნავი შედეგები ერთიან ეროვნულ გამოცდებში და გააგრძელონ უმაღლესი განათლება წამყვან უნივერსიტეტებში დიდი ბრიტანეთში, შეერთებულ შტატებში, ევროპასა და იაპონიაში.
ოქლიფის სკოლა დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს მოსწავლეების განვითარებას საკლასო ოთახის ფარგლებს მიღმა. სკოლა მოსწავლეებს სთავაზობს არასაკლასო აქტივობების ფართო არჩევანს — კლუბებს, საზოგადოებრივ პროექტებს, კონკურსებსა და შემოქმედებით ინიციატივებს — რომლებიც ეხმარება მოსწავლეებს მიიღონ მნიშვნელოვანი გამოცდილება და შექმნან სრულყოფილი პორტფოლიო უნივერსიტეტებში აპლიკაციების გასაგზავნად. გარდა ამისა, სკოლა ახორციელებს სასტიპენდიო პროგრამებს მე-10 და მე-11 კლასის მოსწავლეებისათვის დიდი ბრიტანეთისა და აშშ-ის კერძო სკოლებში სწავლის გასაგრძელებლად.
წლების განმავლობაში ოქლიფის სკოლამ მოიპოვა აღიარება აკადემიური პატიოსნების, ინოვაციური სასწავლო პრაქტიკებისა და მზრუნველი სასწავლო საზოგადოების ჩამოყალიბებისთვის. სკოლა განაგრძობს განვითარებას თბილისელი ახალგაზრდების გაძლიერების გზით, რათა ისინი გახდნენ აქტიური, პასუხისმგებლიანი და გლობალურად მოაზროვნე მოქალაქეები, რომლებიც მზად არიან მომავლის ფორმირებისთვის.